Співбесіда - як вичислити брехуна?
Опубликовано в Бізнес леді
 
размер шрифта уменьшить размер шрифта увеличить размер шрифта
Оценить
(1 голос)

Сучасна тенденція ринку праці така, що зараз практично в будь-якій компанії на будь-яку вакансію вимагають заповнити анкету (іноді дуже докладну) і пройти співбесіду. Втім, раніше писали так звані

автобіографії - прототип сьогоднішньої анкети при влаштуванні на роботу.

Анкета дає просто величезні можливості для брехні і спотворення інформації. Люди з не дуже гарним минулим відточують преподносімие відомості до останньої літери. І спіймати таку людину надзвичайно складно, але, само собою, можливо. Хоча це вимагає певного досвіду і професіоналізму.

Давайте розглянемо декілька корисних порад, які допоможуть у більшості випадків уникнути промашек при прийомі на роботу чергового кандидата.

1. Вимагайте заповнювати в анкеті абсолютно всі поля, а потім ретельно перевіряйте надану інформацію на логічність викладу. Якщо кандидат багато начеркал, переплутав дати, прізвища, назва посади - це перший тривожний ознака, поставте собі замітку.

2. Запропонуйте надати всі необхідні для працевлаштування документи, включаючи трудову книжку. Це допоможе вам переконатися, що вказані в анкеті періоди та місця роботи збігаються з тими, які вказані в трудовій книжці. Також зверніть увагу на статтю, за якою був звільнений працівник. Ніколи не приймайте працівника, який говорить, що трудову книжку залишив удома і принесе в перший робочий день. Це напевно говорить про те, що він звільнений за статтею за прогул, пияцтво тощо.

3. Якщо в анкеті кандидат вказує неповне вищу освіту в якомусь закладі, обов'язково порадьтеся з ним про нього. Наприклад, зробіть вигляд, що ви там теж вчилися і попросити назвати прізвище ректора або декана факультету. А вже завідувача кафедрою зобов'язаний знати кожен студент, навіть якщо він вчився всього нічого. Посилання на забудькуватість тощо повинні вас насторожити.

4. Задавайте питання. Запитань повинно бути багато і вони можуть інколи повторюватись. Заберіть у здобувача резюме і попросіть ще раз озвучити всі місця роботи, назва посади та виконувати функції. Якщо здобувач почав плутатися, збиватися, перебріхувати дати, відразу запитуйте, чому тоді він в анкеті вказав інші дані.

5. Якщо в анкеті кандидата явно проглядається тривалий період незайнятості між робочими періодами, обов'язково запитайте про його причини. Уточніть, чому кандидат не шукав роботу. Цілком можливо, таким чином він намагається приховати тюремний строк або якісь інші проблеми.

6. Дуже дієвий метод - впевненим голосом сказати про те, що в компанії проводиться детальна перевірка відомостей про кандидата, яка включає адміністративну та кримінальну перевірку. Нехай навіть така перевірка у вам ніколи не проводилася. Не забудьте вказати на те, що відомості абсолютно про всі правопорушення будуть відомі, а прописка та фактичне місце проживання - перевірені. Зазвичай після такої заяви частина кандидатів визнається в судимості, про які вони планували приховати. Відразу запитайте, яка стаття і коли закінчився термін. Цілком можливо, що навіть наявність судимості не перешкодить вам прийняти даного претендента.

7. Черговий привід насторожитися, якщо з усіх останніх місць роботи кандидат звільнився у зв'язку з ліквідацією підприємства. Тобто таким чином він намагається перешкодити вам дізнатися про нього детальну інформацію. За умови, що кандидат вас зацікавив, варто спробувати вийти на дані організації і переконатися в тому, що вони дійсно припинили своє існування.

8. Вимагайте вказати ПІБ безпосереднього начальника та його контактний телефон як мінімум з двох останніх місць роботи, нехай навіть і неофіційних. Якщо кандидат запевняє, що всі телефони він вже видалив або їх не було - не вірте. Завжди є якісь контакти. Нехай не з начальником, але хоча б з товаришами по службі. Погоджуйтеся на такі телефони. Наголошують на те, що інформація в будь-якому випадку буде перевірена через відділ кадрів, але анкети без контактних осіб розглядаються в останню чергу, яке б хороше враження ні виробляв претендент на вакантне місце.

9. Навіть додзвонившись за вказаними в анкеті телефонами і отримавши порцію втішних відгуків про людину, що претендує на вільну позицію, не заспокоюється. Особливо це стосується претендентів на високі посади. Обов'язково вийдіть на відділ кадрів, на директора. Погорить з товаришами по службі. Ви повинні мати повну картину.

10. Ну і наостанок, дуже популярний, але, тим не менше, дієвий рада - стежте за реакцією вашого співрозмовника. Бігаючі очі, метушливі руху або спроби чимось зайняти руки, довгий мовчання перед відповіддю на кожне питання - привід замислитися.

До речі, у тих людей, які брешуть, мимоволі розширюються зіниці, навіть якщо вони говорять впевнено і з гідністю, а також спостерігається легке почервоніння обличчя і шиї. Саме тому більшість HR-менеджерів вважають за краще саджати кандидата ближче до себе.

На закінчення хотілося б відзначити, що даний список порад ви можете доповнювати та змінювати на власний розсуд, але так чи інакше він є основою вашої успішної роботи. Зрештою, навіть професіоналізм не рятує від помилок, але може істотно знизити їх кількість. А через 50 проведених за всіма правилами співбесід ви з легкістю зможете помічати зміни в тембрі голосу потенційного кандидата, коли він бреше, або в зміні нахилу почерку при написанні недостовірних відомостей.

І не бійтеся здатися нечемним або настирливими в ставленні такої кількості питань. Зрештою, ви несете відповідальність за прийняття на роботу даного людини і треба зробити все можливе, щоб через місяць або два не спливли негативні моменти. А найпростіше - запобігти їх ще на стадії відбору кандидатів.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить